KATEGORIE
55
901

Metabolismus a imunita

Imunita je schopnost organismu bránit se cizorodým látkám a nepřátelským mikroorganismům (např. viry, bakterie, houby). Oslabená imunita je příčinou těžších průběhů chorob, ale i možným počátkem nově vznikajících chronických onemocnění. Dobrá imunita a správná detoxikace organismu (odstranění škodlivých látek z těla) je základem dobrého zdraví. Posílení imunity dosáhneme (i v souvislosti s onemocněním Covid-19) správnou životosprávou, fyzickou zdatností, správným složením střevní mikroflóry (Probio-Komplex IPC) a též některými přípravky - účinek není okamžitý, je tedy důležité dlouhodobé užívání. Jedná se především o vitamin D, betaglukanyzinek selen (Imuno-Komplex IPC). Pro akutní (ale i preventivní) užití doporučujeme znesnadňovat vstup virům do organismu např. přípravky Kaloba a Virostop.

Číst více

COVID-19, Dlouhodobý Covid, Postakutní Covidový syndrom

Konec pandemie onemocnění nazvaného COVID-19 (způsobeného viry SARS-CoV-2) chápeme pouze jako konec akutního šíření tohoto viru populací. Pandemie zanechala hluboké rány a jizvy v oblasti sociální, ekonomické, ale i v oblasti zdraví celé populace.

Mnoho pacientů se z covidové infekce zotavilo uspokojivě, mnoho z nás prodělalo onemocnění bez příznaků, některým se onemocnění vyhnulo a někteří mu podlehli.

Toto ale není konečný výčet obětí pandemie. Data ukazují, že jedním úmrtím v rodině je psychicky, ekonomicky postiženo v průměru dalších 9 osob. Výluky ve školní docházce (on-line studium) negativně postihly žáky v sociálním chování a cítění i ve kvalitě výuky. Dlouhodobě se zhoršila dostupnost některých služeb, ochota a chuť lidí pracovat. Toto vše má i dalekosáhlé ekonomické dopady.

Přibližně 20 % pacientů, kteří onemocnění prodělali (mezi nimi i ti s bezpříznakovým průběhem) pociťuje dlouhodobě nežádoucí symptomy a celkové zhoršení zdravotního stavu. V některých zemích se pro tyto zdravotní potíže zažil termín Dlouhodobý Covid.

Takové postcovidové stavy nebo postakutní postižení mohou přetrvávat týdny, měsíce i roky a nezřídka se objevují až s delším časovým odstupem od akutního stádia nemoci nebo ustoupí a zase se vrátí.

Přestože Covid ztratil své místo na výsluní v masmédiích, je jeho nežádoucí aktivita v populaci stále značná a aktuální, vyžadující si naši pozornost, součinnost a snahu aktivně se bránit.

Je třeba mít na zřeteli, že tato infekce postihuje stále všechny věkové kategorie. Nejnebezpečnější je obecně u seniorů nad 65 let (významně pak nad 85 let), u chronických pacientů trpících hypertenzí, obezitou, diabetes, plicní a srdeční nedostatečností nebo poruchami ledvin. Průběh nemoci též často závisí na virové náloži, kterou je pacient infikován. Dlouhodobé zdravotní problémy bývají významnější u pacientů s těžkým průběhem nemoci.

 

Jaké jsou nejčastěji přetrvávající symptomy Covidu?

Únava, která zasahuje do každodenního života

Příznaky, které se zhoršují po fyzické nebo duševní námaze (také známé jako „post-námahová nevolnost“)

Horečka, noční pocení

Respirační příznaky, obtížné dýchání, dušnost, kašel

Bolest na hrudi

Bušení srdce, srdeční nedostatečnost

 

Neurologické příznaky

Potíže s myšlením nebo soustředěním (někdy označované jako „mozková mlha“)

Deprese nebo úzkosti

Bolesti hlavy

Problémy se spánkem

Závratě

Jehličky na kůži

Změna čichu nebo chuti

 

Trávicí příznaky

Průjem

Bolest břicha

 

Jiné příznaky

Bolest kloubů nebo svalů

Bolesti krku

Vyrážka

Změny menstruačních cyklů

 

Někteří pacienti, zejména pak ti, kteří měli závažný průběh COVID-19, pociťují multiorgánová postižení nebo autoimunitní potíže s příznaky trvajícími týdny, měsíce nebo dokonce roky po prodělaném onemocnění. Účinky na více orgánů mohou zahrnovat mnoho tělesných systémů, včetně srdce, plic, ledvin, kůže a mozku. V důsledku těchto postižení je u pacientů, kteří prodělali COVID-19, pravděpodobnější, že se u nich mohou rozvinout nové zdravotní problémy, jako je cukrovka, srdeční onemocnění, krevní sraženiny nebo neurologické problémy, ve srovnání s lidmi, kteří COVID-19 neprodělali.

 

Prevence onemocnění COVID-19:

Vakcinace - Očkování - zcela zásadní význam

2 dávky mRNA vakcíny přiblíží protilátkovou a buněčnou odpověď organismu ke 100%.

Následnou podpůrnou dávkou je pak organismus schopen 100% odpovědi.

Jako vhodná se jeví podpůrná vakcinace v ročních intervalech.

Prodělání nemoci či obměna vakcíny dále zvyšují kvalitu imunitní odpovědi organismu.

U rizikových skupin pacientů je vakcinace včetně pravidelných podpůrných dávek naprostou nutností.

U pacientů bez vakcinace bývají průběhy onemocnění daleko těžší a postakutní komplikace častější.

V těchto dnech  - květen 2023 - EMA (Evropská léková agentura) a WHO (Světová zdravotnická organizace) vydali společné prohlášení požadující úpravu složení vakcín s cílem zvyšovat jejich účinnost ochrany proti novým variantám viru SARS-CoV-2 (Omicron, XBB 1 - 1.19. řetězec). Upravené složení by mělo být dostupné pro severní hemisféru již na podzim roku 2023.

 

Hygienický režim

Vzhledem k tomu, že počáteční virová nálož určuje (mimo jiné) intenzitu onemocnění, je hygiena účinným obranným mechanismem.

V době zvýšeného výskytu infekčních onemocnění, obzvláště pak u rizikových skupin populace (kojenci do 12 měsíců, senioři, pacienti s oslabenou imunitou=vrozené poruchy, HIV, stavy po transplantacích, ale i alergie oslabuje organismus) je nutné dodržovat alespoň základní hygienická pravidla, mezi která patří především:

Vyhýbat se místům se zvýšenou koncentrací osob. Rouška nebo respirátor před kapénkami dobře chrání.

Dodržovat patřičný odstup, obzvláště od osob, které jsou infekční=„mají pouze“ rýmu a kašel, bolí je v krku, kýchají atp.

Nesahat rukama do očí, úst, nosu.

Pravidelně si mýt ruce, především pak po kontaktu s infikovanými lidmi nebo předměty (doma to může být i ložní prádlo nebo nádobí, příbory atp).

Pokud cítíme, že jsme infikováni tak omezíme kontakty s ostatními. Stejně to platí pro naše děti ve školkách a školách.

Větrejme obývané prostory a tím snižujme koncentraci patogenů v ovzduší (3-4x denně, intenzivně 5-10 min).

V případě potřeby zvyšujme vlhkost v místnostech (60-70 %) tak, aby nám nevysychali sliznice a mohly plnit svoji ochrannou funkci.

 

6 zásad ke zlepšení imunitní kondice (studiemi prokázaných):

Udržujte si BMI (index tělesné hmotnosti) ve správných hodnotách.

Vědci definovali zdravý index tělesné hmotnosti v hodnotách 18,5–24,9.

BMI je vhodným ukazatelem množství tělesného tuku. Předpokládá se, že tukové buňky podporují v našem organismu zánětlivé procesy, které mohou být příčinou chronických onemocnění. Covid je častým spouštěčem dlouhodobých zánětlivých procesů.

Chcete-li dosáhnout zdravého BMI nebo si ho udržet, doporučujeme pravidelné cvičení, jíst stravu primárně rostlinnou, plnohodnotnou a dobře se v noci vyspat (regenerace psychická i fyzická).

Nekouřit

Kouření je rizikovým faktorem. Podle nové studie kouření zvyšuje vaše šance na dlouhý COVID.

Tabákový kouř obsahuje více než 7000 chemikálií a asi 70 z nich může způsobit rakovinu. Když do našeho těla přijímáme toxiny, zatěžujeme imunitní systém a ztěžujeme tělu boj s nemocemi i prodlužujeme dobu zotavení. Pokud nekouříte, považujte tento výzkum za další důvod, proč nezačínat.

Konzumace alkoholu

Výzkumy ukazují, že spotřeba alkoholu se během pandemie zvýšila. Nová studie naznačuje, že omezení konzumace alkoholu může snížit riziko rozvoje dlouhodobého COVID.

Konzumace alkoholu výrazně zvyšuje riziko nákazy bakteriálními a virovými plicními infekcemi.

Za rozumnou denní konzumaci považujeme 2 dl vína u žen a 3-4 dl u mužů (záleží samozřejmě na zdravotním stavu, věku, tělesné hmotnosti, užívání léčiv apod.)

Strava

Kvalitní strava zcela zásadně ovlivňuje stav našeho imunitního systému.

Nedoporučujeme všemožné a nemožné dietní programy mediálně proslavené.

Postupná změna jídelníčku a životního stylu je ta správná cesta.

My na tomto místě uvedeme pouze stručný výčet některých obecně uznávaných potravin, které je vhodné stále více a pravidelně zařazovat do jídelníčku (dle dlouhodobé studie Harvard University z ledna 2023):

Doporučujeme konzumaci čerstvých sezónních produktů, zeleniny a ovoce, neboť mají vysoký obsah antioxidantů, vlákniny a působí protizánětlivě. Podporují hojení a regeneraci organismu.

Celozrnné potraviny (napomáhají upravit hladiny krevního cukru, cholesterolu, podporují střevní peristaltiku, jsou základem energie pro činnost mozku atd.), celozrnné těstoviny, výrobky z ječmene, ovsa, quinoa, bulgur, jablka, hrušky, pomeranče, banány, borůvky, maliny, jahody, višně, brokolice, květák, okurky, mrkev, papriky, špenát, zelené fazolky, kapusta, cuketa, ořechy, fazole, čočka, cizrna, hrášek, olivy, avokádo, olivový olej.

Preferujme rybí a drůbeží maso oproti červenému - jeho konzumace 1-2x týdně je naprosto dostatečná.

Omezme fastfoody a cukrem napěchované nápoje.

Pečujme o střevní mikrofloru ( Probio-Komplex ).

Chápeme, že změnit stravovací návyky může být náročné. Vhodným způsobem jak toho dosáhnout je postupná změna, přidávání zdravých produktů ke stávajícímu jídelníčku (jablko, banán ke snídani, salát k obědu, lehčí večeře), přidání jednoho zdravého jídla denně…

Složení jídelníčku není dogma a musí respektovat aktuální zdravotní stav, individuální nutriční potřeby a preference, ale i kulturní tradice.

Cvičení

Nová studie ukázala, že alespoň 150 minut cvičení týdně významně podpoří dobrou kondici organizmu - vylepší imunitní funkce, omezí zánětlivé procesy, zlepší kardiovaskulární a respirační kapacitu. (I chůze je cvičením.)

Spánek

Výzkum naznačuje, že lidé, kteří spí sedm až devět hodin, mají menší pravděpodobnost, že budou mít dlouhodobý COVID. Spánkem se léčíme, je důležitý pro regenerační procesy v našem těle. Dobrá spánková hygiena obnáší především:

Dodržování rutiny před spaním, odstranění elektroniky z ložnice, omezení alkoholu, kofeinu a těžkých jídel před spaním. Dokončete cvičení nejméně čtyři hodiny před spaním a práci 2 hodiny před spaním.

Doporučujeme:

Máte-li podezření, že jste akutně onemocněli Covidem-19, proveďte si test. Není problém, aby v každé rodině byli neustále v pohotovosti 1-2 antigenní testy (např. ověřený Antigenní test Singclean COVID-19).

Informujte svého lékaře. Dlouhodobé problémy je třeba vždy řešit s lékařem.

Při těžších průbězích onemocnění jsou již k dispozici účinná léčiva (imunomodulační, antivirotická…), která zkrátí délku onemocnění i jeho intenzitu a tím omezí možnost vzniku dlouhodobých následků.

Velmi vhodné je dodržování výše uvedených 6 zásad preventivně i po akutním onemocnění podpořených např. kůrou se zvýšeným příjmem vitamínů (LIPO C Askor Forte, Bioaktivní Vitamin D3 D Pearls a další) podávaných formou biologicky dobře dostupných přípravků ( správný výběr přípravků - rádi vám poradíme ).

Pangrol 20000IU tbl.ent.20 II

145 Kč

Léčivý přípravek

skladem

Orlistat Sandoz 60mg cps.dur.84x60mg I

901 Kč

Léčivý přípravek

skladem

Arsenicum album AKH 555C tbl.nob.60 I

201 Kč

Léčivý přípravek

skladem

B17 Amygdalin Forte tbl.45+15

269 Kč

Doplněk stravy

skladem

Sinupret tbl.obd.50

213 Kč

Léčivý přípravek

skladem

Sinupret por.gtt.sol.1x100ml

215 Kč

Léčivý přípravek

skladem

Magnesium Lactate Biomedica 500mg tbl.nob.100

179 Kč

Léčivý přípravek

skladem

Kaloba 20mg/7.5ml sirup sir. 1x100ml

225 Kč

Léčivý přípravek

skladem

Milgamma por.tbl.obd.20

311 Kč

Léčivý přípravek

skladem

Milgamma por.tbl.obd.50

426 Kč

Léčivý přípravek

skladem

Magnesium Lactate Biomedica 500mg tbl.nob.50

101 Kč

Léčivý přípravek

skladem

Milgamma por.tbl.obd.100

772 Kč

Léčivý přípravek

skladem

Magnesii Lactici 0.5 tbl.MVM por.tbl.nob.50x0.5g

109 Kč

Léčivý přípravek

skladem

Sinupret Forte por.tbl.obd.20

213 Kč

Léčivý přípravek

skladem

Kaloba 20mg por.tbl.flm. 21x20mg

216 Kč

Léčivý přípravek

skladem

Milgamma N por.cps.mol.100

772 Kč

Léčivý přípravek

skladem

Kaloba por.gtt.sol.1x20ml

165 Kč

Léčivý přípravek

skladem

Pyridoxin tbl.20x20mg Léčiva

139 Kč

Léčivý přípravek

skladem

Additiva vitamin C Blutorange tbl.eff.20

138 Kč

Léčivý přípravek

skladem

Additiva vitamin C Zitrone tbl.eff.20

138 Kč

Léčivý přípravek

skladem

Lymphomyosot Heel gtt.1x30ml

233 Kč

Léčivý přípravek

skladem

Thiamin Léčiva 50mg tbl.nob.20

149 Kč

Léčivý přípravek

skladem

Milgamma N por.cps.mol.50

426 Kč

Léčivý přípravek

skladem

Proč nakupovat u nás

  • 15 000 položek skladem

  • Doprava zdarma od 1499 Kč

  • Bezlepková lékárna

  • Doprava od 59 Kč

  • Doručení do 48 hodin

Vložili jste do košíku

Název produktu

Počet kusů: 2 ks, Cena celkem: 850

Mám dopravu zdarma?

Nakupte ještě za Kč a dopravu máte také zdarma

Dopravu již máte také zdarma

Mohlo by se Vám líbit

Magnex 375mg+B6 tbl.eff.20 Vitabalans

Magnex 375mg+B6 tbl.eff.20 Vitabalans

TOP produkt

120 Kč

Doplněk stravy

Do košíku
LIPO C ASKOR FORTE cps.120

LIPO C ASKOR FORTE cps.120

TOP produkt

796 Kč

Doplněk stravy

Do košíku
LactoSeven Kids tbl.50

LactoSeven Kids tbl.50

TOP produkt

229 Kč

Doplněk stravy

Do košíku
D-Max Kids 400 IU tbl.90

D-Max Kids 400 IU tbl.90

TOP produkt

156 Kč

Doplněk stravy

Do košíku
Magnex Citrate 375mg+B6 chew tbl.100

Magnex Citrate 375mg+B6 chew tbl.100

TOP produkt

349 Kč

Doplněk stravy

Do košíku
Do košíku
CURAPROX CS 3960 zubní kartáček Supersoft blistr

CURAPROX CS 3960 zubní kartáček Supersoft blistr

TOP produkt

113 Kč

Kosmetický přípravek

Do košíku
Dr.Popov Psyllium PROBIO cps.120

Dr.Popov Psyllium PROBIO cps.120

TOP produkt

267 Kč

Doplněk stravy

Do košíku
Orthomol Natal 30 sáčků + tob.30+30

Orthomol Natal 30 sáčků + tob.30+30

TOP produkt

1 561 Kč

Doplněk stravy

Do košíku
Orthomol Immun 30 denních dávek

Orthomol Immun 30 denních dávek

TOP produkt

1 593 Kč

Doplněk stravy

Do košíku
Orthomol junior C plus lesní plody 30 dávek

Orthomol junior C plus lesní plody 30 dávek

TOP produkt

1 276 Kč

Doplněk stravy

Do košíku
Orthomol Vital m 30 denních dávek

Orthomol Vital m 30 denních dávek

TOP produkt

1 593 Kč

Doplněk stravy

Do košíku
Orthomol Vital f 30 denních dávek

Orthomol Vital f 30 denních dávek

TOP produkt

1 593 Kč

Doplněk stravy

Do košíku
Orthomol junior C plus mandarinka 30 dávek

Orthomol junior C plus mandarinka 30 dávek

TOP produkt

1 276 Kč

Doplněk stravy

Do košíku
Orthomol arthroplus 30 denních dávek

Orthomol arthroplus 30 denních dávek

TOP produkt

1 738 Kč

Doplněk stravy

Do košíku
Orthomol Mental 30 denních dávek

Orthomol Mental 30 denních dávek

TOP produkt

1 738 Kč

Doplněk stravy

Do košíku
Orthomol Hair Intense tob.60

Orthomol Hair Intense tob.60

TOP produkt

861 Kč

Doplněk stravy

Do košíku
Oscillococcinum gra.30x1g

Oscillococcinum gra.30x1g

TOP produkt

744 Kč

Léčivý přípravek

Do košíku
B-KOMPLEX PERFEKT 20 tbl.

B-KOMPLEX PERFEKT 20 tbl.

TOP produkt

59 Kč

Doplněk stravy

Do košíku
Do košíku
CURAPROX CS Ultra Soft 5460 2-pack LOVE edition

CURAPROX CS Ultra Soft 5460 2-pack LOVE edition

TOP produkt

225 Kč

Kosmetický přípravek

Do košíku
ASU 300 LERAM 90 tobolek + 30 ZDARMA

ASU 300 LERAM 90 tobolek + 30 ZDARMA

TOP produkt

550 Kč

Léčivý přípravek

Do košíku
Orthomol Sport 30 lahviček + tob.30 + tbl.30

Orthomol Sport 30 lahviček + tob.30 + tbl.30

TOP produkt

1 738 Kč

Doplněk stravy

Do košíku

Přihlášení uživatele

Ztracené heslo

Tento e-mail u nás není zaregistrovaný.
Na zadaný e-mail byly odeslány instrukce k obnovení hesla.
Odeslat

Aby web fungoval jak má - souhlas s cookies

Pro co nejlepší zážitek z prohlížení webu, aby fungovalo vyhledávání, přihlašování, abychom vás neobtěžovali nevhodnou reklamou a pro mnoho dalších věcí využívá tato stránka tzv. cookies, což jsou drobné textové informace dočasně ukládané do paměti vašeho prohlížeče. K jejich použití od vás potřebujeme souhlas. Za jeho udělení v plné šíři, či podrobné nastavení vám velmi děkujeme. Vaše rozhodnutí můžete samozřejmě kdykoliv změnit a přenastavit.

Jaké cookies používáme

Nezbytné

Nezbytné cookies jsou bezpodmínečně nutné k fungování stránek. Bez nich by nefungovaly základní funkcionality, jako např. přihlašování nebo nakupování v e-shopu. Tyto jsou vždy automaticky povolené.

Statistické

Tyto cookies pomáhají s měřením a analýzou návštěvnosti stránek.

Marketingové

Marketingové cookies pomáhají trackovat uživatele stránek za účelem nabízení cílených reklamních sdělení. Dávají smysl pro obě strany, neboť uživatel stránek obdrží reklamu na produkty, které ho skutečně zajímají, a které např. vyhledával v minulosti, a vydavatelé reklam naopak mohou tyto reklamy cíleně nabídnout.

Přijmout vše Přijmout vybrané Podrobné nastavení